Vše o špercích

V této rubrice přinášíme články ze zlatnického oboru. Jsme výrobci s více než 30 lety zkušenností a můžeme vám tak předat informace o špercích, materiálech, kamenech i technikách zpracování drahých kovů. Díky tomu si snadno vyberete ten pravý šperk pro vás či vaše blízké.

Stříbro: královský kov za dostupnou cenu

Stříbro královský kov za dostupnou cenu

Mnozí si stříbra cení pro jeho skvělé fyzikální a chemické vlastnosti, jiní využívají jeho léčivou a spirituálhní hodnotu a pro lidi, jako jsme my, je stříbro zase neodmyslitelně spjato se šperky. 

Pojďme si o tomto vzácném kovu povědět pár zajímavostí i důležitých faktů.

 Stříbro = nedocenitelný kov

Stříbro známe také jako Ag (podle jeho chemické značky a od slova argentum) nebo "Dianin kov" (podle starých alchymistů). V minulosti se hojně využívalo jako platidlo - kdo by si nevybavil například proslulé kutnohorské groše? 

Pokud čtete tento článek, nejspíše si stříbro spojujete se šperky. Většina stříbra však putuje do průmyslu (až 75 % produkce!), kde se pro své nenahraditelné vlastnosti hojně využívá. (I z toho důvodu se odhaduje že světové zásoby stříbra jsou v současné době menší, než zásoby zlata.) Většina lidí o tom ani neví, ale má stříbro ve svých mobilech, počítačích i televizích. Důležité je i při výrobě solárních panelů a hraje výraznou roli v nanotechnologiích

Stříbro se nestará jen o naši krásu, ale i o naše zdraví

Slyšeli jste už o léčivých vlastnostech stříbra? Stříbro má schopnost likvidovat bakterie a jiné mikroorganismy. Lidem už netrvalo dlouho zjistit, že voda, kterou vypijí ze stříbrných nádob, má na jejich zdraví pozitivní vliv. Takové nádoby však bývaly výsadou králů, ale ti chytřejší (a ti, kteří si to mohli dovolit) alespoň do poháru s vodou vkládali stříbrné mince či jiné předměty. 

Stříbro je proto až do dnešních dob využíváno i v léčitelství, kdy se předměty z něj vyrobené přikládají na bolavá či poraněná místa na těle.

Vyrábějí se z něj antibakteriální prostředky roztoky, textilie apod. 

Ve spirituální rovině je stříbro spojováno s Lunou (Měsícem). Má schopnost ukládat si informace o našem vnitřním světě a odrážet emoce. A není to jen čištění vody - stříbro umí čistit i lidskou auru, prostor či předměty. 

Stříbro jako osobní pomocník a talisman:

  • čistí vodu
  • čistí předměty
  • čistí auru
  • transformuje negativní energii
  • harmonizuje nitro 
  • vynáší na povrch náš vnitřní potenciál 
  • podporuje vyrovnanost 
  • pomáhá se plněním našich vizí 
  • zdvojnásobuje energii drahých kamenů 

Šterlingové stříbro a šperky 

Ženy i muži se rádi zdobí šperky, a ty stříbrné jsou známkou luxusu a prestiže. Vynález zpracování stříbra pro tvorbu šperků je připisován starým Egypťanům. Od té doby jsme ale o několik kroků dál. Víme například, že samotné stříbro je pro výrobu šperků vlastně nevhodné - je příliš měkké, tudíž náchylné k poškrábání, ohýbání, apod. Proto bylo vynalezeno šterlingové stříbro 925/1000, které nyní využívají šperkaři po celém světě. Jedná se o slitinu, kde prim hraje stříbro (92,5 %), které je doplněno o další příměsi, především o měď. Šperk ze šterlingového stříbra poznáte podle puncovní značky, kterou jej po kontrole pravosti označil Puncovní úřad. 

10 důvodů, proč si vybrat právě stříbrný (ošetřený vrstvou vzácného rhodia) šperk:

  1. Luxus za dostupnou cenu
  2. Uchování hodnoty
  3. Atraktivní lesk
  4. Dlouhá životnost 
  5. Nadčasový vzhled 
  6. Nenáročný na čištění 
  7. Snadno se kombinuje s jakýmkoliv outfitem
  8. Hodí se ke každému tónu pleti 
  9. Spirituální a čistící účinky
  10.  Zdravotní nezávadnost 

Stříbro jedinenčým, nenahraditelným a samozřejmě velmi krásným kovem. Nejlepším společníkem vám bude ve formě stříbrných šperků, které vás ozdobí, obklopí čistou, konejšivou pozitivní aurou a při správné péči vám vydrží na celý život.

Co je rhodiování a proč je u šperků důležité?

 

Co je rhodiování a proč je u šperků důležité

Stříbrné a zlaté šperky, které pro vás vyrábíme, vždy opatřujeme povrchovou úpravou, abychom jim přidali na užitečných vlastnostech. Vylepšíme tak především jejich vzhled a trvanlivost. Nejčastější takovou úpravou je rhodiování, tedy pokovení šperku rhodiem, což je kov, o kterém je dobré znát pár základních informací. 

Co je to rhodium?

Rhodium (Rh) je vzácný kov, který svoji cenou převýší i zlato. Patří do skupiny platinových kovů, je stříbřitě bílý a o jeho objev se roku 1803 zasloužil anglickým chemik William H. Wollaston, jenž rhodium pojmenoval po růžové barvě jeho sloučenin. Pro svoji chemickou stálost a vysokou odolnost je rhodium ceněno a hojně využíváno v průmyslu - využívá se jak ve šperkařství, tak také při výrobě zrcadel či automobilových součástek. Je to kov tvrdý, vysoce lesklý a odolný vůči korozi. Rozpouští se velmi neochotně, pouze v těch nejsilnějších kyselinách. 

Jaké jsou výhody rhodiovaných šperků?

Stříbro a šperky z něj vyrobené mají nádhernou světlounce bílou barvu, jenomže ta by vás netěšila dlouhou dobu. Stříbro velice rychle oxiduje a šperk tak začne žloutnout a černat. Navíc je stříbro poměrně měkké a tudíž náchylné na poškrábání a poškození. To vše se ale vyřeší, když hotový stříbrný šperk pomocí galvanické lázně pokovýme tenkou vrstvou rhodia. Rhodium dodá šperku vysoký lesk odolnost proti poškrábání a zamezí černání.

Rhodiujeme pro vás i šperky vyrobené z bílého zlata. Zlato sice ke změnám barvy náchylné není, ale bílé zlato má samo o sobě žlutavý odstín. Nanesením tenké vrstvy rhodia tak získáme stříbřitě bílý šperk, který je trendy a líbivý, navíc se tím zvýší jeho lesk

Rhodiované šperky:

  • získají vyšší lesk
  • neoxidují tedy nezmění barvu 
  • jsou odolné proti poškrábání a opotřebení
  • jsou antialergenní, tedy vhodné i pro alergiky
  • jsou k nerozeznání od bílého zlata

Jak rhodiujeme naše šperky?

Šperk ze stříbra či bílého zlata nejprve vyrobíme. Poté je na řadě důkladné profesionální čištění a následně může být ponořem do speciální galvanické lázně s ionty bílého rhodia. Stejnosměrný elektrický proud zajistí, že se ionty kovu z roztoku usadí na povrchu šperku. Na kamíncích a perličkách se kov neusadí. 

Co je tedy dobré o rhodiovaných špercích vědět? 

Rhodium dodá šperkům vyšší lesk a odolnost před poškrábáním i černáním, takže vám šperky vydrží krásné po dlouhou dobu. I tak je ale třeba vědět, že se jedná o povrchovou úpravu a každá povrchová úprava se může časem setřít. Toto riziko snížíte, když se budete o rhodiované šperky správně starat - uchovávat je samostatně ve vzduchotěsných pytlíčcích (které vám ke každému obječdnanému šperku přidáváme), čas od času je omývat vlůažnou mýdlovou vodou a měkkým kartáčkem, a  například prsteny nenoste tak aby se vzájemně o sebe příliš třely. 

Vždy je možné opotřebený šperk znovu profesionálně vyleštit a pokovit novou vrstvou rhodia, takže bude vypadat zase jako nový. 

Rhodiované šperky rozhodně doporučujeme. Rhodiování je sice povrchovou úpravou, která se časem může setřít, ale přináší šperkům nedocenitelné výhody (a to i oproti zlacení) jako je vysoký lesk, odolnost, antialergenní bariéra a luxusní vzhled.  

 

 
Pozlacené šperky a co je potřeba vědět, než je nakoupíte

 Pozlacené šperky a co je potřeba vědět, než je nakoupíte

Vyrábíme pro vás šperky ze stříbra a zlata. Naši dílnu opouští více šperků stříbrných, než zlatých, což je pochopitelné kvůli jejich lepší cenové dostupnosti. 

Mnoho z Vás ale preferuje vzhled žlutého, popřípadě růžového zlata. Toho je možné dosáhnout tak, že stříbrný šperk pozlatíme tedy galvanicky naneseme slabou vrstvu rhodia na šperk vyrobený ze stříbra.

Velkou výhodou pozlacených šperků je jeich cenová dostupnost - tedy že získáte vzhled zlata za zlomkovou cenu. Jenomže každý trik má svoji cenu. A v tomto případě je to trvanlivost povrchové úpravy, o které si povíme víc v následujících řádcích.

U stříbra volte raději povrchovou úpravu rhodiem

U stříbrných šperků doporučujeme volit povrchovou úpravu rhodiování. Stříbro je galvanicky pokoveno tenkou vrstvou rhodia, drahého kovu, který má vzhled bílého zlata, je velmi odolný, takže stříbro chrání proti poškrábání, je antialergenní a brání před oxidací (černáním) stříbra, takže vaše šperky vydrží krásně lesklé po dlouhou dobu.

Pozlacené stříbro je galvanicky pokoveno tenkou vrstvou žlutého nebo růžového stříbra. Pro estetičtější vzhled nanášíme stříbro na již porhodiované stříbro.

Pozlacení - krása, která bohužel nevydrží věčně

Nevýhodou zlacených šperků je relativně malá trvanlivost pozlacení. Jelikož se jedná o povrchovou úpravu, zlato se ze šperku časem setře, což je normální a očekávané, samotnému šperku se nic neděje. K tomu dochází nejvíce v místech nejčastějšího otěru a styku s kůží. Nejdéle vydrží pozlacení na přívěscích, naopak na náušnicích, řetízkách či náramcích dojde ke ztrátě pozlacení rychleji, obzvláště pokud šperk nosíte často nebo na různé společenské akce či na dovolenou.

Nákupem pozlaceného šperku berete na vědomí, že se povrchová úprava bude časem ztrácet, není to proto důvod k reklamaci.

Jakmile začne váš stříbrný pozlacený šperk ztrácet žluté či růžové pozlacení, můžete si u nás objednat znovu-pozlacení tohoto šperku, rádi vám tuto službu poskytneme.

Jak tedy postupovat s výběrem pozlaceného šperku?

Pozlacené šperky doporučujeme nakupovat jako šperky, které budete nosit občas. Nebo počítat s tím že jednou za čas je potřeba zlacení profesionálně obnovit. 

Pokud si přejete šperk, který chcete mít často či neustále na těle, doporučujeme volit rhodiované stříbro nebo šperk vyrobený ve zlatě. Takový šperk je celý přímo vyrobený ze žlutého, bílého nebo růžového zlata a sedření barvy tedy nehrozí.

Jak pečovat o pozlacené šperky

Ačkoliv pozlacení nevydrží napořád, nezoufejte - při správné péči vám může pozlacený šperk dělat radost dlouhou dobu.

  • Chraňte šperk před vlhkostí
  • Zabraňte styku se slanou i chlorovanou vodou 
  • Chraňte šperk před sluncem
  • Zabraňte, aby šperk přišel do styku s chemikáliemi (včetně parfémů, laků na vlasy, krémů spod.). 
  • Pozlacené šperky skladujte v suchu a temnu, nejlépe ve vzduchotěsném sáčku (a to i v krabičce - některé krabičky jsou bohužel napuštěny chemikáliemi, které šperkům nedělají dobře.)
  • Každý pozlacený šperk skladujte pokud možno jednotlivě, abyste zamezili poškrábání
  • Sundejte si je před cvičením či náročnější prací, pot totiž může pozlacení poškodit. (Pozn.: každý jsme jedinečný a na každého šperky reagují jinak. Někomu vydrží pozlacení hodně dlouho, někomu "zajde" i celozlatý šperk. Musíte tedy vysledovat, jak šperky reagují na vaši konkrétní pokožku.)
  • Šperky pravidelně čistěte, ale ne kartáčkem, ale měkkým čisticím hadříčkem a/nebo vlažnou mýdlovou vodou. Následně otřete jemně do sucha měkkým hadříčkem.