13. - 20.7. jsme na dovolené, prosíme proto o trpělivost s vyřizováním objednávek, děkujeme za pochopení a přejeme příjemné letní dny!

Měření velikosti prstenu

Co je velikost prstenu

Jedná se o délku vnitřního obvodu prstenu v milimetrech.

Velikost prstenu 52.0 tak znamená, že prstýnek má ve svém vnitřním obvodu přesně 52 mm.

Jak zjistit správnou velikost prstenu?

Jedna ze základních a nejčastějších otázek. Zjistit správnou velikost prstenu, tak aby ani netlačil ani nepadal, je důležité. Při správné velikosti prstenu by se měla lehce hrnout kůže při přetahování kroužku přes větší kloub prstu, aby pod kloubem seděl pohodlně. Při větší velikosti prstenu (přes kloub lze nasadit s rezervou), hrozí ztráta šperku. Zároveň by se prsten neměl nasazovat obtížně s příliš velkým tlakem, to může vést k tomu, že půjde špatně sundat. Průměr prstu se totiž může během dne mírně měnit v závislosti na tom, co jste právě dělali nebo v závislosti na teplotě. Doporučuje se měřit velikost spíše v odpoledních hodinách, kdy jsou vaše ruce zahřáté a přivyklé běžnému dennímu rytmu, aby vás prsten později příliš netlačil. Nejpřesněji vaši velikost prstenu změříte při pokojové teplotě a ne bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti.

Je obvyklé, že u praváků bývají prsty na pravé ruce tlustší a na levé tenčí, i s tím je potřeba počítat.

Jak změřit obvod prstu

Na to existuje několik metod. Některé jsou přesné a tím pádem i více vhodné, protože se tak vyhnete pozdějším komplikacím, kdyby bylo nutné změnit velikost již hotového prstenu. Jedná se o odborné metody, které lze využít ve zlatnictvích nebo u výrobce.

A/ ODBORNĚ – zlatnictví

Měřící kroužky – jedná se o sadu kroužků s jednotlivými velikostmi prstenu. Sami si tak vyzkoušíte, která velikost vám padne nejlépe. Zjistíte tak naprosto přesnou velikost vašeho prstu. Tuto variantu vřele doporučujeme.

Měřící trn – ve zlatnictví nebo u odborníka vám změří velikost přineseného prstenu, který vám sedne, a to pomocí měřícího trnu, na který se prstýnek navlékne a na stupnici se odečte velikost prstenu.

B/ LAICKY

Existují ale i způsoby, jak můžete změřit vaši velikost prstenu z pohodlí svého domova. Může se stát, že nebudou zcela přesné, my, výrobci, jsme ale schopni upravit velikost prstenu, pokud nebude správně sedět.

Provázek – nejjednodušší metodou zjištění velikosti prstenu je omotání prstu provázkem, na který uděláte značku a výslednou délku pak změříte v milimetrech. Nezapomeňte ale, že musíte nechat rezervu pro nasazování prstenu, protože kloub prstu je obvykle širší než samotný prst.

Pozor:

  • Pamatujte, že prsten budete muset navlékat přes kloub. Nemějte prst provázkem příliš utažený.
  • Tloušťka prstu se během dne a vzhledem k teplotě a činnosti může mírně měnit. Měřte velikost při pokojové teplotě a když nejste bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti.
  • Rozmyslete si, na kterém prstě budete prsten nosit. Jestli na prsteníčku nebo na prostředníčku. Masivnější prsteny se pohodlněji nosí na prostředníčku.
  • U širších a masivních prstenů je vhodnější objednat o jedno číslo větší velikost.

Měřící proužek – z papíru, který lépe napodobí tvar kovu než provázek. Proužek si vystřihněte a omotejte kolem prstu.

Pokud použijete předtištěný měřící proužek, velikost prstenu ihned uvidíte.

  • Proužek nesmí být na prstě příliš utažen, ale ani příliš volný. Opět myslete na to, že prsten musí být větší než kloub na prstu, aby šel nasadit.
  • Vaši velikost pak můžete odečíst na proužku v místě zástřihu.

Měřící kroužek – plastový, nastavitelný. Jedná se o velice pohodlnou variantu z bezpečí domova. Kroužek lze objednat na našem eshopu a doma si velikost prostě změřit. Jedná se o přesnější variantu než je provázek nebo papírový proužek, protože tvarem je podobný hotovému prstenu a lépe se z něj čtou už konkrétní velikosti prstenu.

Měřící kroužek si můžete zakoupit v našem eshopu ZDE.

Obvyklá velikost

Velikost zásnubních prstenů: většina žen se pohybuje v rozmezí velikostí 50–58 dle měřících kroužků (podle jiného typu značení v rozmezí velikostí 10–18), to znamená obvod prstu 50-58 mm. Samozřejmě se dělají i ostatní velikosti, aby vám prsten perfektně sedl.

Velikost snubních prstenů: obvykle se snubní prsteny liší od ostatních prstenů tím, že jsou po celém obvodu stejně široké. Dámská a pánská varianta snubního prstenu bývá z velké části stejná. Dámský prsten bývá zdobnější, a to buď díky rytině, ozdobě, nebo vsazení kamenů.

Většina žen se pohybuje v rozmezí velikostí 50–60 dle měřících kroužků (podle jiného typu značení velikostí 10–20), tedy obvodu prstu 50-60 mm. Muži, vzhledem k jejich větším rukou, mají i silnější prsty a jejich obvyklé velikosti se pohybují v rozmezí velikostí 60–70 (podle jiného typu značení velikostí 20–30).

Zkouška velikostí vašich prstenů před finální úpravou

Bohužel u žádného z těchto způsobů měření nelze garantovat, že zvolená velikost bude zcela správná. Před finální úpravou snubních prstenů je obvyklé stavit se u nás na firmě a provést zkoušku velikostí vašich už téměř hotových prstenů. Pokud se zjistí, že vám prsten nesedí, je možné jeho velikost před svatbou ještě upravit. Tak se vyhnete nepříjemnostem, kdyby se toto zjištění ukázalo až při samotném obřadu. Zajistíte si tak klidnější a krásnější zážitek z vašeho jedinečného dne!