Puncovní značky na šperkách

puncovni-urad-logo

Všechny šperky vyrobené v České republice z drahých kovů musí být označeny odpovídajícím puncem, který daný drahý kov charakterizuje. Jde o nejsnadnější způsob, jak rozpoznat a potvrdit použitý materiál a jeho pravost.

Proto jsme subjektem registrovaným u Puncovního úřadu jako výrobce zboží z drahých kovů. Všechny šperky vyrábíme ze stříbra ryzosti 925/1000 v naší jablonecké dílně. Stříbro je na závěr buď pozlaceno, nebo ošetřeno antioxidační povrchovou úpravou – rhodiováním.

Pokovování stříbra cenným rhodiem je technologický postup, který  slouží k jeho ochraně před černáním, žloutnutím a ztrátou lesku. Naše šperky tedy neobsahují žádný nikl a jsou tak vhodné i pro alergiky. Vzhledem k tomu, že rhodium patří mezi nejdražší kovy světa, tak je výsledná cena šperků vyšší než u stříbrných šperků bez ochrany rhodiováním.

Už v dobách minulých se zlato označovalo lvem a zvířecí piktogramy se používají i v současné době. Punc na špercích nemusí být jen jeden. Kromě Českého národního puncu, který využívá právě zvířecí podobizny, existuje také ryzostní punc. Dále jsou to značky odpovědnostní a výrobní. Každý zlatník, který je zapsán u Českého puncovního úřadu, má tyto značky odlišné.

Kromě zvířete, značeného puncovním úřadem, je na špercích také vyraženo číslo. Tento ryzostní punc je nejčastější. Ukazuje totiž i laikovi, z jakého kovu je šperk vyroben. Číslo 925 značí sterlingové stříbro určené pro výrobu šperků, zlato poznáte podle čísla 585 a 750. Čím vyšší číslo, tím vyšší je ve slitině podíl zlata. Platina pod číslem 950 patří k těm nejkvalitnějším surovinám.

Český státní punc je hlavní puncovní značkou. Je zde vyobrazeno zvíře z profilu – pro zlato je to orel, kohout a labuť, pro stříbro kamzík a zajíc. Platina se označuje královskou korunou. Různé ryzosti materiálu jsou dále specifikovány pomocí tvaru štítku, na němž je zvíře vyobrazeno.

Posláním puncovního úřadu je vykonávat puncovní kontrolu a s ní související činnosti. Ke státnímu puncu se přidává ještě písmeno, označující jednotlivé puncovní úřady v České republice. 

Dalším znakem je odpovědnostní značka, kterou dovozce garantuje správnost uvedených ryzostních punců. Každý zlatník má svou značku, zaregistrovanou puncovním úřadem, zpravidla to jsou dvě až tři písmena na různých tvarech destičky. Pokud máte na svém šperku výrobní značku taktéž tvořenou dvěma až třemi písmeny na destičce, znamená to, že celý tento šperk byl vytvořen pod jménem této společnosti. Vyražení odpovědnostní i výrobní značky na šperk si zlatník zajišťuje sám.

Firma Milan Jiříček razí na každý vyrobený výrobek značku ryzosti, odpovídající danému kovu, dále pak značku výrobní a vše je potvrzeno značkou puncovního úřadu, potvrzujícího kvalitu materiálu u šperků dle nařízených hmotností.

ceske puncovní značky