Zlato: Co ještě nevíte o králi kovů

zlato a zajímavosti o něm Blog Panthera Leo články

Co je už po milenia největší známkou bohatství a luxusu? Zlato. Pro své výjimečné vlastnosti je hojně využívané v průmyslu, vyrábějí se z něho šperky, je ceněno v duchovní sféře a jako jedna z mála komodit na světě si spolehlivě uchovává svoji hodnotu, ať už je zrovna ekonomická situace jakákoliv. Čím to je?

Pojďme si o králi kovů povědět pár zajímavostí, které vás možná překvapí, i důležitých faktů, které byste měli znát.

 Zlato = král kovů s jedinečnými vlastnostmi

Zlato známe také jako Au (podle jeho chemické značky, z latinského slova aurum), v periodické tabulce jej nalezneme pod atomovým číslem 79. Je kovem poměrně měkkým a dobře kujným, zároveň vykazuje vysokou trvanlivost a odolnost vůči korozi a mnoha chemikáliím. V průmyslu je ceněné pro svoji skvělou tepelnou a elektrickou vodivost. Využívá se při výrobě elektroniky, v lékařství, stále oblíbenější je v kosmetice a září také při výrobě luxusních šperků

Zlato se může pochlubit dlouhou a slavnou historií

Není jisté, kdy přesně si lidé jedinečnost zlata uvědomili, z dochovaných pramenů ale víme, že už nejstarší námi známé civilizace, jako byl starověký Egypt a Čína, si zlata nadmíru považovaly. Obě tyto civilizace jej využívaly nejen k výrobě šperků a výzdobě hrobek a chrámů, ale také k náboženským a obřadním účelům

Lidé starověkého Řecka byli dalšími uctívači zlata. Byli jím fascinovámi a vnímali jej jako symbol slunce a kůži bohů. Ženy muži i děti se jím rádi zdobili, přičemž každý kousek měl svůj význam a symboliku. Zlaté náušnice chránily svého nositele před újmou, náramky a prsteny symbolizovaly nekonečno a také pouto k milovaným osobám.

Ani ve středověku sláva zlata neupadla naopak. Stalo se symbolem moci a bohatství králů a šlechty, bylo platidlem, hojně se využívalo pro náboženské účely, především pro katolickou církev. 

Hodnota kovu byla negativně ovlivněna až v 19. století, kdy byla v USA a v Austrálii nalezena nová ložiska a vypukla tak slavná zlatá horečka, díky které vznikala celá nová města a spousta lidí přišla téměř přes noc k velkému bohatství. 

 

Zlato jako osobní pomocník a talisman:

 • čistí vodu
 • čistí předměty
 • čistí auru
 • transformuje negativní energii
 • harmonizuje nitro 
 • vynáší na povrch náš vnitřní potenciál 
 • podporuje vyrovnanost 
 • pomáhá se plněním našich vizí 
 • zdvojnásobuje energii drahých kamenů 

Zlato ve šperkařství 

I nadále zůstává zlato jedním z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu šperků. Díky jeho vlastnostem je možné jej zpracovat do složitých, detailních tvarů, a po vyleštění se těší těžko odolatelnou krásou. Zlaté šperky se dnes vyrábějí ve třech barevných variantách: klasické žluté, moderní bílé a něžné červené/růžové. Rozdílných barev je dosaženo rozdílným složeným daných slitin.

Zlato se pro výrobu šperků nepoužívá ve své čisté formě, protože je příliš měkké a tudíž méně odolné pro potřeby dnešního moderního člověka rychle by se zdeformovalo. U nás se nejčastěji používá zlato ryzosti 585/1000 (tedy s 58,5% obsahem ryzího zlata a 41,5% obsahem ostatních kovů, nejčastěji stříbra a mědi), tedy 14K zlato, můžete se setkat i s 18K zlatem (750/1000), u kterého ale počítejte s vyšší cenou. V zahraničí (nebo u starožitných šperků) se můžete setkat i s nižšími ryzostmi, např. 12K.

Pro zajímavost: Dnes to už to mnoho lidí neví, ale důvodem proč sportovci koušou do zlatých medailí a loupežníci v pohádkách do zlatým mincí je test pravosti. Zlato je kovem natolik měkkým že v něm po kousnutí zůstane otisk zubů což dříve rychle potvrdilo jeho pravost.

Šperk ze zlata spolehlivě poznáte podle puncovní značky, kterou jej dle předpisů po kontrole pravosti označil Puncovní úřad. 

10 důvodů, proč si vybrat právě zlatý šperk:

 1. Jeho krása
 2. Uchování hodnoty
 3. Atraktivní lesk
 4. Známka luxusu
 5. Nadčasový vzhled 
 6. Spirituální hodnota 
 7. Snadno se kombinuje s jakýmkoliv outfitem
 8. Hodí se ke každému tónu pleti 
 9. Zdravotní nezávadnost
 10. Pro vlastní potěchu!


Zlato je pro svou krásu, vzácnost, odolnost a další vlastnosti vysoce ceněným materiálem jak v průmyslu, tak ve výrobě šperků. Jeho použití ve šperkařství má více než tisíciletou tradici a nadále je nejsrdcovější volbou tradičních i moderních návrhářů a výrobců šperků. Není proto pochyb o tom, že zlato bude i v nadcházejících letech hojně využíváno a ceněno. Má v sobě něco, co nás všechny nutí jej obdivovat a toužit po něm. Jeho velkolepost a vzácnost z něj dělají skutečné mistrovské dílo samo o sobě, které dodá každému šperku osobité kouzlo a dělá z něj něco skutečně výjimečného.